A nemzetközi ajánlásoknak megfelelően javasolt a gyermeket először egy éves korában elvinni gyermekfogszakorvoshoz, majd legkésőbb három éves korától a félévenkénti ellenőrzés az ideális. Jó, ha az első találkozások során nincs akut tennivaló, a gyermek megismerkedik a környezettel, bizalmi kapcsolatot épít ki a fogorvossal, aki később probléma esetén már ismerős személyként tud segíteni. Fontos az egyénre szabott konzultáció, mely során az esetleges problémákra személyre szabott megoldásokat tud a gyermekfogorvos ajánlani. Félős vagy rossz élményeken átesett gyermekeknél lehetőség van többalkalmas ismerkedésre, hogy mindig eggyel tovább lépve végül eljussunk egy tömés (vagy bármilyen szükséges beavatkozás) elkészítéséhez.
Fogkefével sajnos nem lehet a fogkövet és bizonyos elszíneződéseket eltávolítani. A professzionális szájhigiénés kezelés során ultrahangos fogkő eltávolítással megtisztítjuk a fogat a plakktól és fogkőtől. Ezután a fogak felszínét simára polírozzuk, így késleltetve a lepedék megtapadását és az újabb fogkőképződést. A beavatkozás nem jár fájdalommal, ideális hozzászoktató kezelés gyermekek esetén. Rendkívül fontos a fogkő rendszeres eltávolítása, mert jelenléte először gyulladáshoz, majd hosszú távon fogágypusztuláshoz vezethet.
A különböző prevenciós tevékenységek együttesen megelőzhetővé teszik a fogszuvasodás kialakulását. A szájhigiénés oktatás során megismertetem ezeket a lehetőségeket a páciensekkel életkornak megfelelően és egyénre szabottan. Begyakoroljuk a helyes fogmosás technikáját (és nagyobb gyermek vagy egyidejű fogszabályozó kezelés esetén a fogselyem és fogköztisztítók használatát). Megbeszéljük a jó fogkefe és fogkrém jellemzőit. Megismertetem pácienseimet az otthoni és rendelői remineralizációs anyagok illetve fluorid tartalmú készítmények használatának lehetőségeivel és a barázdazárással. Felhívom a figyelmet a helyes táplálkozásra, s javasolok technikákat, amivel a csoki/édesség fogyasztása során csökkenteni lehet a fogszuvasodás esélyét.
A tej és maradó fogak rágófelszínének szuvasodása megelőzhető a fog időben történő barázdazárásával. A fog tisztítása után egy hígan folyó, speciális anyaggal elzárjuk a barázdarendszert a külvilágtól. Így a szuvasodásnak leginkább kitett mélyedésekbe nem jut be a lepedék és a baktériumok, s nem kezdődhet el a szuvasodás folyamata. Ideális, ha a fog előtörése után minél hamarabb, fél éven belül megtörténik a barázdazárás, mielőtt elszíneződések vagy kezdetleges szuvasodás alakul ki a fogban. Utóbbi esetben lehetőség van a szuvasodás eltávolításával az úgynevezett „kiterjesztett” barázdazárása.
Rendkívül fontos, hogy a tejfog szuvasodást mielőbb töméssel lássuk el, ennek elmulasztása rengeteg problémához vezet. Gyermekfogszakorvosként többféle tömőanyaggal dolgozom a tejfogak ellátása során. Jól együttműködő gyermeknek „normál” fehér, illetve színes tömés kerülhet a fogba. Türelmetlen páciens esetén lehetőség van a folyamat gyorsítására, illetve létezik olyan tömőanyag, amivel a nem ideális körülmények ellenére tartós tömést tudunk készíteni. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító tömőanyagot mély szuvasodások esetén használunk.
Sajnos vannak helyzetek, amikor nincs más megoldás, mint a tejfog eltávolítása. Más módon nem kezelhető, makacs gyulladások vagy íny alá tört fogkorona esetén ez lehet a legjobb megoldás. Fogváltáskor gyakran megesik, hogy a maradófog előtörése ellenére továbbra sem esik ki a tejfog, ilyenkor is szükség lehet a gyermekfogorvosi beavatkozásra. Ha a tejfog gyökere nagyrészt felszívódott, akkor nincs szükség injekcióra, hanem ízesített fájdalomcsillapító zselé alkalmazása elég érzéstelenséget biztosít. Amennyiben a tejfog még gyökerekkel rendelkezik, az injekció helyét előzetesen érzéstelenné tesszük a zselével, így minimalizálható a kellemetlenség.
Ha a kisgyermek kora, vagy előzetes rossz tapasztalatai, félelmei miatt nincs lehetőség a szuvasodás eltávolítására, egy speciális ecsetelő oldatkombinációval „bekenjük” a fog szuvas részét. Az oldatok egymás utáni használata megkeményíti a felszíneket, megáll a szuvasodás terjedése. Az ecsetelést 3-szor kell ismételni, legalább egy hetes időközökkel. Gyakran használt ez a megoldás az úgynevezett cumisüveg caries, vagy baby bottle szindróma esetén, ahol nagyon pici gyermekek több fogon lévő szuvasodásait kell megállítani.
Ha a gyermek még nagyon fiatal, vagy előzetes rossz tapasztalatok miatt nem együttműködő, tömés készítése helyett lehetőség van a szuvas részek nagyon gyors eltávolítására. A megtisztított, szabad felszíneket egy speciális, külön erre a célra használt oldatkombinációval impregnáljuk (beecseteljük). A felszín így megkeményedik, s a szuvasodás nem tud a fog belsejébe tovább haladni. A beavatkozás további előnye, hogy a fogat ilyenkor úgy alakítjuk, hogy nem lesz hajlamos további szuvasodásra, a felszín öntisztulóvá válik.
Ha a szuvasodás elérte a fogbelet, visszafordíthatatlan gyulladás alakul ki, mely átterjed a gyökeret körülvevő csontra. Gyermekeknél jelezheti ezt fájdalom, de a folyamat végbemehet teljesen fájdalommentesen is. Előfordul, hogy csak egy fistula nyílás („fehér, gombostűfejnyi elváltozás az ínyen, melyből időnként genny ürül) jelzi a folyamatot. Ilyenkor a fogat meg kell nyitni, alaposan ki kell tisztítani, hogy a gyulladás megszűnjön. Ennek elmaradása esetén a gyulladás átterjedhet a maradó fog csírára, ott károsodást okozva. Sajnos balesetet szenvedett fogaknál is előfordulhat a fog elhalása.
A trepanálással megnyitott fogat alapos áttisztítás és tünetmentesség után tartós, esztétikus töméssel le lehet zárni. Mivel a gyökerek előbb-utóbb felszívónak, és a tejfog kiesik, speciális, felszívódó anyagok kellenek a gyökértömés elkészítéséhez. A gyökértömés elkészítésének feltétele, hogy a gyermek jól kooperáljon és a fog még legalább egy évig ne essen ki. Természetesen a folyamat nem olyan időigényes, mint a felnőtt fogak gyökérkezelése, és szerencsére fájdalommal sem jár. A gyökérkezelt és töméssel ellátott fog előnye, hogy a gyermek rágófunkciója és beszéde nem károsodik a fogeltávolítás által, s a fog természetes helyfenntartóként biztosítja a helyet a maradó párjának.
Sajnos gyermekeknél is előfordul, hogy tömést kell készíteni maradó fogba, de ez nem mindig egyszerű. Áttörés után kb. két évig még fejlődésben van a fog gyökere, így sokkal érzékenyebb a külső behatásokra töméskészítés során. Ezért fiatal maradó fogaknál esettől függően módosulnak a töméskészítés szabályai, mellyel csökkenteni lehet annak a veszélyét, hogy a fog a későbbiekben begyulladjon. A megfelelő gyermekfogászati technikával el lehet kerülni mély szuvasodás esetén is egy gyökérkezelést, amely felnőttek esetén elkerülhetetlen lenne. Természetesen fedőtömésként használhatóak a felnőtt fogászatban megszokott, jó minőségű, esztétikus fehér anyagok.
A fogszuvasodás szempontjából rizikópácienseknek rendkívül ajánlott, de egészséges fogazattal rendelkező gyermekek számára is rendkívül hasznos a fluoridos ecsetelés. A felnőtt fogkrém fluoridtartalmát 10-15-szörösen meghaladó professzionális fluoridlakkok évi kétszeri használatával jelentősen csökkenthető a szuvasodás előfordulása a tej és a maradó fogazatban is. Ez az egyetlen, hat éves kor alatt is alkalmazható fluoridos terápia a mindennapi fogmosáson kívül. A lakkot leszárított fogfelszínre visszük fel, ahol nyál hatására megköt. Többféle gyümölcsös íz közül lehet választani, így mindenki megtalálja a kedvére valót.
Tej és maradó fogakat érintő balesetek során nagyon gyakran elmozdulnak a fogak a helyükről, s mozgathatóvá válnak. Ez a nyilvánvaló kellemetlenségeken, rágásképtelenségen és fájdalmon túl a fogak elvesztéséhez vezet. Bizonyos esetekben a fogak megszilárdulását elősegíthetjük az ún. sínezéssel, amikor is egy erős, stabilitást adó ívvel összekötjük őket ideiglenesen. Kímélet, alapos tisztítás és sínezés hatására a fogak megszilárdulnak újra a csontban. Természetesen minden baleset más és más, így mindig egyénre szabott kezelések szükségesek a legjobb eredmény eléréséhez.
Ha a maradó fog előtörése előtt több, mint egy évvel el kellett távolítani a tejfogat, helyfenntartó készítésére van szükség. A készülék megakadályozza a szomszédos fogak dőlését, elvándorlását, így megfelelő helyet biztosít a később előtörő maradó fog számára. Használatával előrülhető a későbbi fogtorlódás, fog-előtörési rendellenességek és így a következményes fogszabályozó kezelés. Rendszerint a hátsó fogak korai elvesztése esetén szükséges a használata, a metszőfogak elvesztése esetén nem, amennyiben a szemfogak épen a helyükön vannak és tartják a távolságot. A foghiány helyétől és mértékétől függően többféle készülék elérhető, illetve léteznek fogszabályozóba integrált helyfenntartók is.
Maradó fogak simafelszíni és fogközi szuvasodása esetén használható tömés helyett. Speciálisan kifejlesztett oldatokat juttatunk egymás után a fog mélyére, melyek „feltöltik” a szuvasodást és megállítják a további fogromlást. Ha a rendszeres kontrolloknak köszönhetően a szuvasodást időben észrevettük, jó eséllyel használhatjuk ezt a megoldást a két fog közti szuvasodás esetén sok foganyag feláldozással járó tömés helyett. Ideális megoldás a fúrótól félő gyermekek és felnőttek számára. Érzéstelenítő injekcióra nincs szükség a használatához, a beavatkozás teljesen fájdalommentes.
Gyermekeknek is lehet szükségük fogpótlásra. Ha a gyermek baleset során több elülső fogát elveszíti, gyakran megváltozik a beszéde, selypít. Ez a probléma fogpótlás készítésével megszüntethető. Másik nagy csoportját alkotják a pótlásra szoruló pácienseknek a veleszületett csírahiánnyal rendelkező gyermekek, például az ektodermális diszplázia nevű betegség esetén. Ezek a pótlások kicsit máshogy készülnek, mint felnőttek esetén és a növekedés miatt vagy beépített „utánállító résszel” rendelkeznek, vagy viszonylag sűrű cseréjük indokolt.