Fogmosás gyerekeknek – minden tudnivaló egy helyen

Fogmosás: tudnivalók babák, totyogók, kis- és nagy gyerekek számára a gyermekfogszakorvostól. A cikkben teljes körű fogápolási tudnivalók találhatóak korcsoportokra lebontva, segítséget nyújtva fogkefe- és fogkrémválasztáshoz, illetve bemutatva a helyes fogmosási technikát életkornak megfelelően. Ötleteket adok, mit tehetünk, ha gyermekünk nem szereti a fogmosást és hogyan adhatunk extra védelmet a fogaknak a szuvasodással szemben. Kitérek a plakkfestő tabletta használatára és érintem az örök kérdést: elektromos vagy kézi fogkefét használjunk?

Fogmosás babák és gyermekek számára – korcsoportok szerint

Fogmosás 0-2 éves korig

A fogak ápolását az első tejfogak áttörésekor (átlagban 6 hónapos kor körül) érdemes elkezdeni. Ilyenkor elég még vattapálcikával vagy törlőkendővel áttörölni a fogakat napi egyszer. Első fogtisztító eszköznek megfelelőek lehetnek az ujjra húzható „bábok” vagy kis kefék. Ha fogkefét választunk, az legyen kis fejű, puha sörtéjű. Szerencsés, ha vaskos markolata van, amit a gyermek jól meg tud fogni. A 10-12 hónapos gyermeknek már adhatunk a kezébe fogkefét, hogy ismerkedjen vele. Ahogy nő a gyermek, érdemes fokozatosan áttérni a napi kétszeri fogmosásra.

Régebben 2 éves korig, más források a tej rágófogak megjelenéséig nem ajánlották a fluorid tartalmú fogkrémek használatát. Nemrégiben az egyik legnevesebb gyermekfogászati szervezet, az Amerikai Gyermekfogászati Társaság megváltoztatta az ajánlását és javasolja a két évnél kisebb gyermekek esetén is a minimális, filmszerű rétegnyi, rizszem mennyiségű fogkrém használatát a fogkefén. A fogkrém 500ppm-nél több fluoridot ne tartalmazzon! Ami problémát okoz ennél a korosztálynál, hogy köpni még nem tudnak, emiatt előszeretettel nyelik le a finom fogkrémet. Így fluorid jut a szervezetbe, melynek nagy mennyiségnél mellékhatásai lehetnek. A Társaság állásfoglalása szerint ennek az ajánlott mennyiségnek a betartása esetén nincs számottevő hatása, ha más forrásból nem jut a gyermek fluoridhoz. Ennek ellenére sokan inkább fluorid mentes pasztákat használnak.

Bármelyik utat válasszuk is, véleményem szerint először ismertessük meg a gyermekkel a fogkefét fogkrém nélkül, bevizezve, s a kezdeti ismerkedési fázis után rakjuk csak a fogkefére a választott fogkrémet. Hagyjuk játszani, ismerkedni vele, ne várjunk az első hónapoktól tökéletes fogmosási eredményt.

Fogmosás 2-6 éves korig

Borsónyi mennyiségű fluorid tartalmú fogkrémmel mossuk a gyermek fogát napi kétszer. A 0-6 éveseknek szánt fogkrémeknek ideálisan kb. 500 ppm fluoridot tartalmaznak, melyet feltüntetnek a csomagoláson. Engedjük, hogy gyermekünk maga tisztítsa a fogait, de miután végzett, érdemes utána nekünk is megmosni őket. A nagyobb gyermekek azt gondolják, hogy elég ügyesek ahhoz, hogy maguk is megmossák a fogaikat, de a legtöbb gyerek finommotorikája kb. 7 éves korig még nem elég fejlett ahhoz, hogy minden felszínt alaposan megtisztítson. Ne engedjük gyermekünknek, hogy lenyeljék a fogkrémet, ellenőrizzük, hogy megfelelően kiköpik-e.

2 éves kor alatt rizsszemnyi fogkrémet használjunk, 2 és 6 éves kor között borsónyi mennyiséget rakjunk a fogkefére

Nagyon fontos tudni, hogy hat éves kor körül jelennek meg az első maradó rágófogak a tejfogak mögött s érkezésüket nem előzi meg tejfog kiesése, így gyakran észrevétlen marad a folyamat. Tisztításuk rendkívül fontos, a száj hátsó, nehezen hozzáférhető részén. Ha meg szeretnénk óvni őket a szuvasodástól, érdemes barázdazárás miatt felkeresni gyermekfogorvosunkat.

Fogmosás 6 éves kor felett

A hat éves kor felettieknek már a felnőtt fogkrémmel megegyező mennyiségű, 1450 ppm fluoridot tartalmazó fogkrémeket ajánljuk. Ezen gyermekfogkrémek lényegében csak ízvilágukban különböznek a felnőtt megfelelőjüktől, illetve a csomagolás dizájnjában.

Továbbra is nagyon fontos a napi kétszeri fogmosás, illetve hogy az esti fogmosás után már csak vizet igyon a gyermek lefekvésig.

Hogyan mossam a gyerekem fogát?

Egészséges fogazatú páciens esetén elég a napi kétszeri, helyes technikával történő fogmosás a szuvasodások és az ínybetegségek megelőzésére. Az ideális fogmosási idő kb. két perc.

Fogmosás kisgyermek, vagyis tejfogazat esetében:

A fog rágófelszíneit a fogkefe előre-hátra történő mozgatásával tisztítsuk. A fogak belső felszínét sepregető mozdulatokkal, le illetve felfele irányuló mozdulatokkal, mindig az íny felől indulva. Így nem söpörjük be az íny alá a lepedéket. A fogak külső felszínét ugyan ezekkel a söprögető mozdulatokkal, vagy – ha már a gyermek össze tudja zárni a fogsorát – körkörös mozdulatokkal tisztítsuk.

Fogmosás nagyobb gyermek, már maradó fogak jelenléte esetén:

A felnőtt technikák kerülnek előtérbe. A fogkefét félig az ínyre, félig a fogra helyezve tartsuk, a felszínnel 45 fokos szöget bezárva. A fogkefét előre-hátra mozgatva vezetjük végig a fogsoron, figyelve, hogy minden felszínt szisztematikusan megtisztítsunk. Külön figyelmet érdemel a nehezen elérhető hátsó régió és a fogak belső felszíne.

Hogy elkerüljük a fogak erózióját, evés után fél óráig kerüljük a fogmosást. Evéskor a zománc felső rétege mikroszkopikus vastagságban felpuhul, amit a nyálban található alkotóelemek hamar visszaépítenek, visszakeményítenek. Ha nem várunk eleget a fogmosással, ezt a felső réteget lesúroljuk a fogról. Ha erre rendszeresen sor kerül, a zománcvastagság csökken és a fogaink érzékenyek lesznek.

Mit tegyek, ha a gyerekem nem szereti a fogmosást?

Sajnos nem minden gyermek szereti, ha mossák a fogát. Ha ráadásul éppen fogzik is a baba, az ínye különösen érzékeny lehet, ő pedig kivételesen ellenálló a fogmosási kísérletünkkel szemben. Összegyűjtöttem pár ötletet, ami segíthet kisebb és nagyobb gyermekek esetén, hogy könnyebben menjen a fogmosás:

  • Türelem! Az, hogy a baba engedje a fogát mosni, nem egyik napról a másikra fog történni, hanem egy folyamat eredménye. Nem fog elromlani a foga, ha nem rögtön az első fog áttörése után kezdjük el tökéletesen tisztítani.
  • Mossunk együtt fogat: ha a baba látja, hogy anya és apa is jókedvűen mossa a fogát, ő is kedvet kap hozzá. A gyermekek ebben a korban szeretnek utánozni, így remélhetjük, hogy a fogmosásból is ki akarják venni a részüket. Először anya most fogat– aztán a baba!
  • Fogmosó dalok: néhány babának segít a zenés elterelés. Kreatívabb szülők kitalálhatnak vagy módosíthatnak meglévő gyermekdalokat a fogmosásról, de a youtube-on is rengeteg fogmosó dalt találhatunk.
Fogmosódal
  • Hagyjuk játszani a fogkefével: valószínűleg, ahogy a világon minden, a fogkefe is érdekelni fogja a babát. Hagyjuk, hogy tartsa a kezében, játsszon vele, vizsgálgassa, fedezze fel a saját ütemében. Lehet, hogy idővel anya példáját látva még be is teszi magától a szájába…
  • Fogmosásról szóló mesék: Fognyűvő Manócska mesekönyv; Tomi fogat mos
  • Mesés fogkefetartót választhatunk homokórával, mely méri a két percet. Például innen lehet krokodilos fogkefetartót homokórával rendelni.

Honnan tudom, hogy alapos volt-e a fogmosás?

A helyes fogmosási technika ellenőrzésére, finomítására és egyben a gyermek motiválására kiváló módszer a plakkfestés. Plakkfestők kaphatóak tabletta és oldat formájában. Az egyfázisú rendszerek fogmosás után alkalmazva erős színnel megfestik a lepedéket (más néven plakkot), melyet nem sikerült eltávolítanunk, a kétfázisú rendszerek pedig külön színnel jelölik a friss, pár napos és a régebben a fogak felszínén lévő lepedéket. Megmutatják, a fogak melyik felületén van szükség alaposabb fogmosásra.

A plakkfestő tabletta láthatóvá teszi a lepedéket a fogakon

Szinte minden kisebb és nagyobb márka kínálatában megtaláljuk a plakkfestő oldatokat és tablettákat, például Curaprox, GUM, TePe, Emmi-dent. Kaphatóak fogászati boltokban, nagyobb patikákban, drogériákban és rendelhetően internetről.

Elektromos fogkefe vagy hagyományos?

Talán ez az egyik leggyakrabban feltett kérdés a szülők részéről. A választás előtt érdemes tudni, hogy a fogmosás is olyan, mint az írás. A helyes technika megtanulása fejleszti a gyermek kézügyességét, így megtanulása hozzájárul a manualitás fejlődéséhez. Kutatások szerint a helyes technikával, hagyományos fogkefével történő fogmosás azonos hatékonyságú a legjobb elektromos fogkefével véghezvitt fogmosással.

Gyermekfogorvosként azt gondolom, hogy ha valami miatt nem vagyunk sikeresek a manuális fogkefével – például nehezen motiválható a gyermek – érdemes megpróbálni az elektromos fogkefét, hiszen a legfőbb cél az egészséges fogazat megtartása. Lehet, hogy nagyobb kedvvel fog fogat mosni egy elektromos fogkefével és a hozzá tartozó applikációval. További előnye, hogy sokkal könnyebb tökéletesen megtisztítani a fogakat vele, kevesebb ügyességet igényel, biztosabb az eredmény.

Fogmosás utáni szuvasodás gátló szerek otthoni használatra

Ha gyermekünk fogazata szuvasodásra hajlamos, zománcdefektusokkal rendelkezik (hypopláziák), MIH szindrómával esetleg alapbetegsége miatt korlátozott fogmosásra képes, vagy csak plusz védelemmel szeretnénk ellátni a fogait, jó szívvel ajánlom ezen szerek használatát. Helyreállítják a zománc ásványi anyag tartalmát, visszaépítik az ionokat (ezt a folyamatot hívjuk remineralizációnak). Használatukkal visszafordítható a kezdeti szuvasodás, csökkentik a fogak érzékenységét és erősítik a fogzománcot. Az esti és/vagy reggeli fogmosást követően ujjal (kisgyermek) vagy fogkefével kell felvinni vékonyan a fogfelszínekre és pár percig hatni hagyni. Ezek az anyagok réteget képeznek a fogfelszíneken, így alkalmazás után még sokáig kifejtik hatásukat. Használat után 30 percig ne egyen vagy igyon a gyermek!

Tooth Mousse

Fogmosás gyerekeknek: Tooth Mousse

Kálcium és foszfát ionokat tesz elérhetővé a fog számára. Mivel fluoridot nem tartalmaz, használatának nincsen alsó korhatára. Hetente többször is alkalmazható. Ha a kisgyermek kevésbé együttműködő, trükkösebb anyukák elalvás után is bekenhetik óvatosan a fogacskákat, így biztosan a fogakon marad a gél.

Kazeint tartalmaz, így tejallergiásoknak nem javasolt.

MI Paste Plus

Fogmosás gyerekeknek: MI Paste Plus

Tooth Moussehoz gyártójától egy nagyon hasonló, de 900 ppm fluoridot is tartalmazó gél. 6 éves kor felett használható. Tejallergiásoknak szintén nem javasolt.

Remin Pro (Voco)

Fogmosás gyerekeknek: Remin Pro

Hidroxiapatitot, xilitolt és fluoridot (1450ppm) tartalmaz. Tejallergiások is használhatják. 6 éves kor felett javasolt.

Enamelon Gél

Fogmosás gyerekeknek: Enamelon

Calcium és foszfát ionok mellett 970 ppm fluoridot tartalmaz. Szintén 6 éves kor felettieknek.

Elmex gél

Fogmosás gyerekeknek: Elmex gél

Rendkívül magas fluorid tartalommal rendelkezik, így használata 6-8 évnél idősebb gyermekek számára ajánlott, maximálisan heti 1x az esti fogmosás után.

Milyen fogkefét válasszunk?

A fogkeféket három havonta ajánlott cserélni, illetve fertőző betegség után azonnal

Érdemes a kornak megfelelően tervezett fogkefét választani. Más méret és sörtekiképzés könnyíti meg a tejfogak, a vegyes fogazat és a maradó fogak tisztítását, s a gyermek változó méretű kezébe is különböző méret passzol.

Fogmosás gyerekeknek: fogkefe és fogkrém
Fogmosás: fogkefe és fogkrém választás

Milyen fogkrémet válasszunk?

Nagyon fontos a kornak megfelelő mennyiségű és fluorid tartalmú fogkrém használata. A fogkrém dobozán érdemes minden esetben ellenőrizni, hogy tényleg az életkornak megfelelő fluoridtartalommal rendelkezik-e a termék. Sajnos forgalomban van nagynevű márkától olyan 3-5 éveseknek való fogkrém, ami 1000ppm fluoridot tartalmaz az ajánlott maximum 500 ppm helyett!!!

  • 0-2 éves gyermekeknek fluoridmentes / maximum 500 ppm fluoridot tartalmazó fogkrémből rizsszemnyi
  • 2-6 éves gyermek: maximum 500 ppm fluoridot tartalmazó fogkrémből borsónyi
  • 6 éves kor felett: kb. 1450 ppm fluoridot tartalmazzon a fogkrém

Érdemes a fogkrémválasztásnál elolvasni az összetevőket:

  • Fluorid: különböző fluoridvegyületeket használnak a gyártók. A szerves fluorid vegyületeket (aminfluorid) hatékonyabbnak tartják a szervetlennél (pl. nátrium fluorid).
  • SLS (sodium lauryl sulfate): szájnyálkahártyát irritáló anyag, ez biztosítja a fogkrém „habzását”. Érzékeny nyálkahártyájúak és aftára hajlamosok kerüljék.
  • Triclosan: allergizáló és hormonális hatása miatt használatát az Európai Unióban és az USAban is erősen korlátozták, de fogkrémekben továbbra is megtalálható.
  • Abrazív anyagok (kalcium-karbonát, kalcium-foszfát, alumínium-ocid, szilikátok): magas abrazivitású fogkrémek fehérítő és polírozó hatása nagyobb, de a fogérzékenységet növelik. Érzékeny fogak esetén érdemes sensitív, kevés abrazív összetevőt tartalmazó fogkrémet választanunk.

Szájvizek használata

Ép fogazatú, szuvasodásra kevéssé hajlamos gyermek esetén nem javasolt a szájvizek rendszeres használata. Kúraszerűen szoktuk javasolni gyulladás, szájsebészeti beavatkozás után őket. Amennyiben valaki rendszeresen használ szájvizet, érdemes alkoholmenteset választani, a nyálkahártya-irritáció elkerülése érdekében. Érdemes tudni, hogy a chlorhexidin tartalmú szájvizek hosszabb távon fogelszíneződést okoznak, így mindennapi használatukat érdemes kerülni.

Fontos, hogy az első fogorvosi ellenőrzés 1 éves korban ajánlott, majd három éves kor után félévenkénti kontroll szükséges. Gyermekfogorvosa az itt leírt általános ajánlásokat személyre tudja szabni, és fontos a helyes fogmosási technika egyénre szabása és begyakorlása is.

Ha érdekesnek találta a témát és nem szeretne lemaradni a friss tartalmakról, szeretettel várom Facebook oldalamon.

Ha tetszett a bejegyzés, ossza meg másokkal is!

Dr. Nagy Dóra Zsófia – Gyermekfogászat és fogszabályozás
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.